پایگاه‌های موضوعی

مهدویت و مطالعات حدیثی این پایگاه دربرگیرنده فهرست کارشناسان و مطالب مربوط به آموزه مهدویت در گستره مطالعات حدیثی است. هم‌اکنون 15 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

مهدویت در کلام امام کاظم علیه‌السلام

امام کاظم علیه‌السلام در مورد فضیلت انتظار چنین می‌فرمایند : «خوش به حال آن دسته از شیعیان ما که در غیبت قائم ما چنگ به دوستی ما زده و بر محبت ما ثابت می‌مانند و از دشمنان ما بیزاری می‌جویند، آنها از ما و ما از آنها هستیم ...خوشا به حال آنها، به خدا قسم آن ها در قیامت در درجه ما خواهند بود...»
زمینه‌سازی برای انجام ظهور و دولت عدل جهانی یکی از برنامه های اصلی اهل‌بیت علیهم‌السلام از وجود مقدس پیامبر اکرم صلی‌الله‎علیه‌وآله تا امام حسن عسکری علیه‌السلام بوده است که به اشکال مختلفی مردم را نسبت به چنین مقاله ی مهم آگاهی و بشارت می‌دادند.

امام هفتم حضرت موسی‌ابن‌جعفر علیه‌السلام نیز با بیانات و فرمایشات گوهر بار خویش از ابعاد مختلف مساله مهدویت پرده برداشته و ما را در شناخت هر چه بیشتر آن دوران یاری نموده اند که به گوشه‌هایی از آن می پردازیم.


اجرای عدالت اجتماعی در میان مردم

همه انبیاء و اولیاء الهی در پی اجرای عدالت در میان جوامع بشری بوده اند و سعی و توان آنان بر این بوده است که حقی از کسی ضایع نگردد و جمیع بشریت از آب گوارای مساوات و برابری بهره‌مند گردند. همانگونه که خداوند متعال عدالت پروری را از دستورات اصلی خود برمی‌شمارد و می‌فرماید : « ان الله یامر بالعدل...»(1).یعنی خداوند به عدل دستور می‌دهد .

حضرت مهدی در رأس اهداف مقدس خود این سنت لایتغیر الهی را تعقیب می نماید و جلوی فزون خواهی سود طلبان و فزونی خواهان را خواهند گرفت. اگر عصری را در پیش داریم که ثروت‌های خدادادی در دست یک حزب خاص جمع شده است و آنان نیز با این منابع همگانی با اعمالی چون قتل غارت حمله نظامی ، ترویج فساد و فحشاء و ...بشریت را به سوی فقر و عقب ماندگی گسیل می‌دهند، آن حضرت با خاتمه دادن به فعالیت چنین مستکبرانی زمینه استفاده و بهره برداری از عدالت را فراهم می‌کنند.

امام کاظم علیه‌السلام می فرمایند : « هنگامی که پنجمین امام از اولاد من پنهان شود ، برای حفظ دین خود به خدا پناه برید مبادا کسی دین را از کف شما برباید ـ این فرزندـ حضرت مهدی غیبتی دارد که بعضی از معتقدان به وی از اعتقاد خود برمی‌گردند. غیبت او امتحانی است که خداوند بندگان خود را بدان وسیله امتحان می کند...»

وی همه ی مردم را از جمیع نعمت های الهی فراهم می آورد و زمین را به وسیله عدالت و برابری زنده می گرداند چنان چه قرآن کریم می‌فرماید: «یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا »(2ِ) یعنی خداوند زمین را بعد از مردن زنده می‌گرداند.

امام کاظم علیه‌السلام در مورد این آیه چنین می فرمایند: این زنده کردن به این نیست که با باران زمین را زنده کند بلکه خداوند مردانی را(حضرت مهدی ویاران او) برمی انگیزد تا اصول عدالت را زنده کنند ؛پس زمین در پرتو عدل زنده می شود و اجرای عدل و حدود الهی در زمین مفیدتر از چهل روز بارندگی می باشد.(3)
یکی از صفات خوب و شایسته بندگان خالص خداوند امیدواری به رحمت و فیض الهی است و این که در حساس‌ترین و سخت‌ترین شرایط نیز از لطف الهی غافل نشوند.

آزمایش شدید مردم در زمان غیبت

حضرت موسی وقتی از طر‌ف خداوند مأمور شد که به کوه طور برود و چهل روز در آن جا باشد خداوند این ایام عدم حضور او را یک آزمایش و ابتلائی برای قوم بنی اسرائیل قرار داد تا خوبان از بدان شناخته شوند و همین گونه نیز شد و عده ای به دستورات حضرت موسی و هارون علیه‌السلام عمل نکردند و گوساله پرست شدند و از راه حق منحرف گردیدند و این آزمایش الهی در هر زمانی وجود دارد چنان چه خداوند متعال می‌فرماید :« وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ »(4) یعنی ما شما را حتما به چیزی مانند گرسنگی ـ ترس ـ کمبود در جان و مال و ثمرات آزمایش خواهیم کرد .

دوران غیبت حضرت مهدی نیز یک ابتلای بزرگ الهی برای مردم بوِیژه مسلمانان می باشد و در این دوران یاران و دوستان واقعی آن حضرت شناخته خواهند شد ؛ کسانی که تهاجمات فرهنگی و اقتصادی دشمن و شیاطین انسی و جنی در آنان هیچ تأثیری ندارد و حتی در محیط های آلوده هیچ گاه از راه اسلام ناب محمدی و حقایق قرآن دست نمی‌کشند .

آنان کسانی هستند که با توسل و توجه به امام عصر و اینکه آن امام بزرگوار همیشه مراقب اعمال و رفتار آنهاست ، در راه کمال و معنویت قدم برمی دارند و تا جایی که ممکن باشد فرهنگ مهدویت را به جهان عرضه می دارند .

امام کاظم علیه‌السلام در مورد فضیلت انتظار چنین می فرمایند : «خوش به حال آن دسته از شیعیان ما که در غیبت قائم ما چنگ به دوستی ما زده و بر محبت ما ثابت می مانند و از دشمنان ما بیزاری می جویند ‘ آنها از ما و ما از آنها هستیم ...خوشا به حال آنها ‘ به خدا قسم آن ها در قیامت در درجه ی ما خواهند بود...»(5)


مقام والای منتظران ظهور

یکی از صفات خوب و شایسته بندگان خالص خداوند امیدواری به رحمت و فیض الهی است و این که در حساس‌ترین و سخت‌ترین شرایط نیز از لطف الهی غافل نشوند، حضرت یعقوب علیه‌السلام در سفارشی به فرزندان خود که از یافتن حضرت یوسف ناامید شده بودند آن ها را امیدوار رحمت خدا می کند و از آنان می خواهد که هیچ گاه از رحمت خداوند ناامید نشوند :«یَا بَنِیَّ اذْهَبُواْ فَتَحَسَّسُواْ مِن یُوسُفَ وَأَخِیهِ وَلاَ تَیْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ یَیْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ »(6)

یعنی ای فرزندان من بروید و دوباره یوسف و بنیامین علیهم‌السلام را جستجو کنید و از رحمت خدا ناامید نشوید، زیرا هرکس از رحمت الهی ناامید شود از جمله کافران است . دوستان واقعی امام زمان علیه‌السلام به خوبی می‌دانند که دولت ظلم و جور روزی به سر خواهد آمد و دست حضرت مهدی همیشه بر سر شیعیان و دوستان او می باشد و شبانه روز منتظر ظهور ان حضرت بزرگوار هستند. آنان محبت و مودت اهل‌بیت را هیچ گاه از دست نمی دهند و به قول پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله که می‌فرماید :«بزرگترین اعمال امت من انتظار فرج و ظهوراست».

دوستان حضرت مهدی با جان و دل منتظر طلوع او هستند تا بتوانند در رکاب آن بزرگوار اهداف و آرمان هایی الهی را بر روی زمین پیاده گردانند و هیچ گاه در مقابل مشکلات و حتی دشمنان خود ذره ای انفعال و تزلزل به خود راه نمی دهند .پی نوشت ها :
1- قران کریم ، نحل52
2- قرآن کریم ، روم50
3- میکال‌المکارم ،ج1، ص18
4- بقره155
5- بحار الانوار ،ج15،ص150
6- قرآن کریم ، یوسف 87
آخرین ویرایش
در 1395/2/13 20:25

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
9 - 02188998601
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، تقاطع ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366