پایگاه‌های موضوعی

مهدویت و مطالعات حدیثی این پایگاه دربرگیرنده فهرست کارشناسان و مطالب مربوط به آموزه مهدویت در گستره مطالعات حدیثی است. هم‌اکنون 15 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

پیامبر اعظم (ص) و حضرت مهدی(عج)

راه و روش پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله سرلوحه برنامه‌های امام زمان(عج) است و این آخرین وصی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و آخرین حجت خدا، تمام برنامه‌های محقق نشده انبیاء الهی را تحقق می بخشد و اسلام ناب محمدی را آنگونه كه جد بزرگوارشان عرضه كردند، در آخرالزمان اجرا می‌كند.
راه و روش پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله سرلوحه برنامه‌های امام زمان (عج) است و این آخرین وصی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و آخرین حجت خدا، تمام برنامه‌های محقق نشده انبیاء الهی را تحقق می بخشد و اسلام ناب محمدی را آنگونه كه جد بزرگوارشان عرضه كردند، در آخرالزمان اجرا می‌كند. شایسته است به برخی از ویژگی‌ها و اهداف مشترک ایشان و فرزند گرامیشان بپردازیم:

اهداف و راه و روش:
امام مهدی (عج) عصاره نبوّت و احیا كننده سنت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله است.
پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمایند: «سُنَّتُهُ سُنَّتِی یقِیمُ النَّاسَ عَلَی مِلَّتِی وَ شَرِیعَتِی وَ یدْعُوهُمْ إِلَی كِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏؛ [1] سنت او (مهدی علیه‌السلام) همان سنت من است و مردم را به دین و شریعت من به پا می‌دارد و آنان را به كتاب خدا فرا می‎خواند».
در حدیثی از امام صادق علیه‎السلام آمده است: «چون مهدی(عج) قیام كند، به مسجدالحرام رود و رو به كعبه و پشت به مقام ابراهیم بایستد و دو ركعت نماز گذارد، آنگاه ندا می‌دهد «ای مردمان، منم، یادگار آدم و یادگار ابراهیم، یادگار اسماعیل، و یادگار محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله».
امام مهدی(عج) ادامه دهنده راه انبیاء الهی است و مسیری را كه خداوند ترسیم نموده، می‌پیماید.

برخی از ویژگی‌های حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله و حضرت مهدی(عج)


1.اخلاق نیكو و باعظمت


آن دو بزرگوار دارای خلق عظیم هستند. خداوند خطاب به حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمایند: «وَ إِنَّكَ لَعَلی‏ خُلُقٍ عَظِیمٍ» [2]؛ یعنی تو، به اخلاق عظیم و نیكو آراسته‌ای.
پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز فرموده‌اند: « الْمَهْدِی مِنْ وُلْدِی اسْمُهُ اسْمِی وَ كُنْیتُهُ كُنْیتِی أَشْبَهُ النَّاسِ بِی خَلْقاً وَ خُلْقا؛ [3] مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و كنیه او كنیه من است و او از لحاظ جسمی و روحی و اخلاقی، شبیه‌ترین مردم به من است».


2.علم گسترده


پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله، دارای علم گسترده ای بوده، تا آن جا كه می‌فرمایند: «أَنَا مَدِینَه الْعِلْمِ ...؛ من شهر علم هستم و ....». [4]
امام مهدی(عج) می‌فرمایند: «فَإِنَّا یحِیطُ عِلْمُنَا بِأَنْبَائِكُمْ وَ لَا یعْزُبُ عَنَّا شَی‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِكُم‏‏؛ ما بر اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نمی‌ماند». [5]


3.برپا كننده عدل


هدف از رسالت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله اجرای عدالت و مساوات بوده است؛ «لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ» [6]؛ ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها، كتاب و میزان نازل كردیم تا مردم عدالت را بپا دارند.
هدف از قیام حضرت مهدی(عج) نیز برپایی عدالت است.
«یمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلاً وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ [7] زمین را آكنده از عدل و داد می‌كند همان گونه كه از جور و ستم پر شده است. امام زمان (عج) عدالت را، همچنان كه سرما و گرما وارد خانه‌ها می‌شود، وارد خانه‌های مردمان كند؛ « أَمَا وَ اللَّهِ لَیدْخُلَنَّ عَلَیهِمْ عَدْلُهُ جَوْفَ بُیوتِهِمْ كَمَا یدْخُلُ الْحَرُّ وَ الْقَرُّ ». [8]

[1]- كمال‌الدین، ج2، ص411.
[2]- سوره قلم، آیه4.
[3]- بحارالانوار، ج36، ص309.
[4]- وسائل الشیعه، ج27، ص34.
[5]- بحارالانوار، ج53، ص174.
[6]- سوره حدید، آیه 25.
[7]- الغیبه، النعمانی، ص58.
[8]- همان، ص296.
آخرین ویرایش
در 1394/11/11 00:22 توسط زهره رجبی شیزری

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
9 - 02188998601
تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، تقاطع ایتالیا، پلاک 98
پیامک
30001366